EYOC/EMOC/Open MTB-O 2009 Results - Middle
Pl Stno Name YB Club Time
M-14 (4) 7.2 km 16 C
1 612 Martin Illum 00 DEN-Søllerød OK 41:32
2 611 Gergö Horvâth 00 HUN-Hungary 43:02
3 613 Raphael Haindl 00 AUT-Austria Youth Team 43:28
4 610 Are Nygårdseter 00 NOR-Vegårshei IL 44:44
M-17 (30) 8.8 km 17 C
1 665 Pavel Brlica 00 CZE-Youth 36:12
2 657 Krystof Bogar 00 CZE-Youth 37:01
3 650 Cédric Beill 00 FRA-french team yung 37:32
4 661 Marcell Horváth 00 HUN-Hungary 38:12
5 669 Tomas Stanek 00 CZE-Youth 38:30
6 655 Herman Håll 00 SWE-Sweden Junior Team 38:51
7 654 Eriks Gruzde 00 LAT-Team Latvia 40:10
8 644 Arthur Desreumaux 00 FRA-french team yung 40:20
9 670 Viatcheslav Chernyh 00 RUS-Club Russia 40:44
10 653 Dmitry Khrykin 00 RUS-Club Russia 40:53
11 668 Thomasz Chodola 00 POL-Polish Youth Team 41:04
12 641 Adrian Szpakowski 00 POL-Polish Youth Team 41:35
13 663 Mateusz Kozak 00 POL-Polish Youth Team 41:37
14 666 Sascha Brandmüller 00 AUT-Austria Youth Team 42:04
15 646 Benoit Rauturier 00 FRA-french team yung 42:43
15 652 Demkin Stanislav 00 RUS-Club Russia 42:43
17 662 Markus Seppele 00 AUT-Austria Youth Team 43:16
18 651 Christian Galter 00 ITA-Team Italia FISO 44:15
19 645 Bence Németh 00 HUN-Hungary 44:57
20 647 Benö Nagy 00 HUN-Hungary 45:30
21 667 Thomas Dijak 00 AUT-Austria Youth Team 46:30
22 640 Adrian Baran 00 POL-Polish Youth Team 48:47
23 664 Matthias Pletzer 00 AUT-Austria Youth Team 48:55
24 649 Bjørnar Nygårdseter 00 NOR-Vegårshei IL 52:34
25 642 Anders Blomster 00 FIN-IF Sibbo Vargerne 52:57
26 656 Jonas Falck Weber 00 DEN-Tisvilde Hegn OK 53:59
27 648 Bernhard Finder 00 AUT-Austria Youth Team 55:31
28 658 Lars Kaden 00 GER-MTBO Team Germany 56:20
29 659 Lorenzo Filippi 00 ITA-Team Italia FISO 57:29
660 Lukas Stampfer 00 ITA-Team Italia FISO mp
M21 Open (12) 14.1 km 30 C
1 713 Christian Hohl 00 NOR-Wing OK 1:03:07
2 719 Michael Hoffmann 00 DEN-HOI 1:05:35
3 717 Maksim Kapitonov 00 RUS-Club Russia 1:07:24
4 720 Milan Jirasek 00 CZE-Czech MTBO Team 1:09:45
5 721 Rolf Wermelinger 00 SUI-Swiss Team 1:11:37
6 716 Jiri Vrany 00 CZE-Czech MTBO Team 1:14:51
7 712 Andrea Visioli 00 ITA-Team Italia FISO 1:15:23
8 711 Alexsander Korobov 00 RUS-Club Russia 1:16:03
9 715 Flemming Elhøj 00 DEN-Ballerup OK 1:17:45
10 722 Sebastien Hautekiet 00 BEL-BOC 1:51:43
11 725 Alexey Shulgin RUS-IFM-Geomar 1:52:34
710 Alex Brandmüller 00 AUT-EMOC Team dns
M40 (46) 11.3 km 23 C
1 775 Jørgen Schnack 00 DEN-Aalborg OK 45:55
2 788 Ondrej Hasek 00 CZE 46:01
3 768 Igor Bondarenko 00 RUS-MTBO SPb Club 47:12
4 796 Steen Olsen 00 DEN-Søllerød OK 47:27
5 769 Ismo Saari 00 FIN-IPR 47:58
6 787 Olaf Kaden 00 GER-MTBO Team 48:37
7 604 Carsten Kristiansen DEN-HMTBK 49:15
8 785 Mika Rantala 00 FIN 49:23
9 797 Stefan Pfister 00 SUI-OLG Kreuzlingen 51:12
10 777 Lars Munktved 00 DEN-Allerød OK 51:19
11 683 Inacio Marøves Serralheiro ITA-Cnalvito 51:34
12 772 Jens Junghanss 00 GER-MTBO Team 51:39
13 789 Patric Östergård 00 FIN-OK77 51:46
14 779 Marian Kazik 00 SVK-Slovakia MTBO Team 52:17
15 780 Markus Siitonen 00 FIN-KooVee 53:18
16 605 Mika Kulmala FIN 54:49
17 798 Sten Åge Nygårdseter 00 NOR-Vegårshei IL 54:59
18 800 Tim Falck Weber 00 DEN-Tisvilde Hegn OK 55:09
19 773 Johan De Coninck 00 BEL-BOC 55:28
20 782 Max Lindfors 00 FIN-IF Sibbo Vargerne 55:54
21 805 Veli Mantere 00 FIN-Rasti-Jussit 57:35
22 808 Jesper Andersen DEN-KFIU 58:02
23 794 Sándor Tálas 00 HUN-Hungary 58:07
24 764 Daniele Sacchet 00 ITA-Team Italia FISO 58:36
25 776 Jørgen Rolighed 00 DEN-Skærmen OK 58:40
26 774 Josep Selga 00 ESP-UEVic 59:24
27 766 Erik Thunholm 00 DEN-Ballerup OK 59:35
28 807 Vlastimil Autrata 00 SVK-Slovakia MTBO Team 1:00:24
29 806 Vesa Saari 00 FIN-IPR 1:00:52
30 790 Per Hansen 00 DEN-KFIU 1:01:22
31 783 Michael Melcher 00 AUT-EMOC Team 1:02:01
32 781 Matthias Jahn 00 GER-MTBO Team 1:03:22
33 792 Peter van de Loock 00 BEL-BOC 1:03:51
34 770 Jan Cegielka 00 POL-AZS WAT Warszawa 1:05:27
35 786 Miklós Mets 00 HUN-Hungary 1:06:25
36 791 Peter Olschowski 00 GER-MTBO Team 1:09:07
37 771 Jarmo Koponen 00 FIN-National team (KK) 1:30:52
37 682 Klaus Wallas 00 AUT-EMOC Team 1:30:52
767 Helge Tillingsøe 00 DEN-DSR O-sektion mp
799 Thomas Thilo 00 DEN-Farum OK mp
765 Egils Gruzde 00 LAT-Team Latvia mp
778 Margus Kesa 00 LTU-Azuolas mp
760 Anton Haindl 00 AUT-EMOC Team dnf
804 Ulrik Illum 00 DEN-Søllerød OK dns
801 Timo Nykänen 00 FIN-JAPA_MU dns
784 Michael Sturm 00 GER-MTBO Team dns
M50 (22) 10.5 km 25 C
1 821 Finn Johannsen 00 DEN-Ballerup OK 50:29
2 825 Heikki Saarinen 00 FIN-JAPA_MU 53:43
3 829 Jens Peter Gundorf 00 DEN-OK Øst Birkerød 54:05
4 841 Tamás Jankó 00 HUN-Hungary 54:09
5 823 Harald Maennel 00 GER-MTBO Team 54:54
6 834 Lemmie Rotving 00 DEN-Ballerup OK 55:38
7 843 Toni Brand-Barker 00 GBR-MTBO 56:50
8 830 Karolis Mickevicius 00 LTU-Azuolas 58:04
9 835 Ludomir Parfianowicz 00 POL-UNTS Warszawa 59:15
10 831 Keld Johnsen 00 DEN-Tisvilde Hegn OK 59:19
11 840 Sergej Sonnenberg 00 GER-MTBO Team 1:02:29
12 839 Paul Grün 00 AUT-EMOC Team 1:04:06
13 838 Ole Andersen 00 DEN-Herning OK 1:06:52
14 837 Nigel Gamble 00 DEN-Farum OK 1:08:02
15 844 Troels Bent Hansen 00 DEN-Allerød OK 1:09:02
16 832 Kim Folmann Jørgensen 00 DEN-Svendborg OK 1:10:34
17 820 Bo Konring 00 DEN-Søllerød OK 1:15:44
18 836 Michael Parvang 00 DEN-Søllerød OK 1:16:06
827 Iain Rochford 00 AUT-Fürstenfeld mp
824 Heikki Peltonen 00 FIN-IPR mp
842 Tauno Suominen 00 FIN-JAPA_MU mp
826 Heikki Tyrväinen 00 FIN-TVV dns
M60 (15) 10.5 km 25 C
1 884 Walther Rahm 00 SUI-BikeO ZüriOberland 56:13
2 877 Klaus Olsen 00 DEN-Tisvilde Hegn OK 1:00:34
3 880 Mikko Lukkarinen 00 FIN-SK Pohjant 1:01:07
4 874 John Rasmussen 00 DEN-Silkeborg OK 1:03:47
5 881 Ole Hoffmann 00 DEN-OK FROS 1:09:12
6 870 Christian Strandgaard 00 DEN-Søllerød OK 1:10:19
7 882 Ole Vexø 00 DEN-Tisvilde Hegn OK 1:20:05
8 878 Knud Lykking 00 DEN-OK 73 1:28:36
9 879 Knud Erik Thomsen 00 DEN-Svendborg OK 1:29:06
10 883 Ulrik Danneskiold-Samsøe 00 DEN-Farum OK 1:30:11
11 873 Jens Kofod 00 DEN-Ramløse C M 1:33:40
12 872 Holger Karlsmose 00 DEN-Farum OK 1:37:20
13 876 Kestutis Kviecinskas 00 LTU-Dainava 1:44:26
871 Curt Maier 00 AUT-Kärnten HSV dns
875 Jørgen Münster-Swendsen 00 DEN-Søllerød OK dns
W-14 (3) 7.2 km 16 C
1 601 Amanda Falck Weber 00 DEN-Tisvilde Hegn OK 44:44
2 602 Anastasia Shaikina 00 RUS-Club Russia 47:17
603 Caroline Ryge Carlsen DEN-OK Øst Birkerød mp
W-17 (14) 7.7 km 18 C
1 633 Tatyana Oborina 00 RUS-Club Russia 42:29
2 621 Anna Veselá 00 CZE-Youth 43:00
3 622 Barbara Sanocka 00 POL-Polish Youth Team 43:29
4 620 Anezka Parizkova 00 CZE-Youth 43:40
5 627 Marzena Szwancarz 00 POL-Polish Youth Team 44:00
6 630 Silvia Petritsch 00 AUT-Austria Youth Team 45:27
7 625 Julita Linowska 00 POL-Polish Youth Team 47:11
8 629 Pamela Gaigher 00 ITA-Team Italia FISO 50:09
9 623 Caroline Konring 00 DEN-Søllerød OK 50:10
10 634 Tereza Svarcbachova 00 CZE-Youth 50:19
11 626 Lucie Svarcbachova 00 CZE-Youth 50:53
12 631 Silvia Simoni 00 ITA-Team Italia FISO 54:03
13 624 Evgenia Chemova 00 RUS-Club Russia 1:27:26
632 Stephanie Weiss 00 ITA-Team Italia FISO dns
W-20 Open (1) 8.8 km 17 C
1 671 Anastasia Bolshova 00 RUS-Club Russia 51:38
W21 Open (9) 10.5 km 25 C
1 694 Ekaterina Illarionova 00 RUS-Club Russia 57:50
2 689 Elena Lesnicheko RUS-Club Russia 58:46
3 692 Camilla Ratn Nielsen 00 DEN-PI 1:02:31
4 698 Olga Kasatkina 00 RUS-Club Russia 1:03:40
5 607 Hanne Rasmussen DEN-WATeam 1:10:04
6 699 Sonja Amstutz 00 SUI-OLG Cordoba 1:17:27
697 Malene Bredahl Kock 00 DEN-Farum OK mp
695 Elena Nemchenko 00 RUS-Club Russia dns
693 Claudia Schälli 00 SUI-Swiss Team dns
W40 (6) 8.8 km 17 C
1 742 Dorte Dahl 00 DEN-FIF Hillerød 43:35
2 740 Anne-Mette Mortensen 00 DEN-Odense OK 53:24
3 745 Meieli Sieber 00 SUI-BikeO ZüriOberland 55:06
4 746 Michaela Wallas 00 AUT-EMOC Team 1:04:16
744 Magdalena Morcillo 00 ESP-SOTOBOSQUE mp
741 Daiva Vereniute 00 LTU-Dainava dns
W50 (5) 7.7 km 18 C
1 812 Bente Madsen 00 DEN-Tisvilde Hegn OK 45:08
2 814 Ursula Häusermann 00 SUI-Swiss Team 46:53
3 810 Bea Rahm 00 SUI-BikeO ZüriOberland 1:04:21
4 747 Irina Artemieva RUS-IFM-Geomar 1:46:11
811 Bente Maarup 00 DEN-Svendborg OK dns
W60 (1) 7.2 km 16 C
1 860 Inger Kirkegaard 00 DEN-Tisvilde Hegn OK 57:27