Haanja
02.03.2003
W35 W40 W45 W50 W55 W60 W65 W70
W75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65
M70 M75 M80 M85
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Ingrit KALA Estonia 00:50:07
2. Piret NIGLAS Estonia 00:52:04
3. Monika CSUCS Romania 01:03:00
4. Sybille MILZ Germany 01:17:04
5. Susanne HUBER Switzerland 02:05:07
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Marje VIIRMANN Estonia 00:40:22
2. Svetlana SOKOLOVA Russia 00:50:12
3. Agrita PILABERE Latvia 00:56:15
4. Mariko OHSATO Japan 01:09:52
5. Airi ALNEK Estonia 01:10:10
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Anne PELTO-HUIKKO Finland 00:36:11
2. Sisko ANTTILA Finland 00:37:31
3. Päivi RAATIKAINEN Finland 00:37:54
4. Raili LIIMATAINEN Finland 00:40:23
5. Viktoria FERSHALOVA Russia 00:40:37
6. Saima VÄRTON Estonia 00:42:21
7. Gunta LEBEDOKA Latvia 00:57:27
8. Kaija MÄKELÄ Finland 01:05:49
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Tatiana BARSUKOVA Russia 00:32:42
2. Brigitte OSWALD Switzerland 00:42:30
3. Elena RUSANOVA Russia 00:45:56
4. Natalia POMAZAN Russia 00:56:28
Marja SUOMALAINEN Finland DQ
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Sirpa TARKIAINEN Finland 00:35:26
2. Mirjami TUPITSA Finland 00:43:25
3. Sharon CRAWFORD USA 00:45:09
4. Tuula OHRAMAA Finland 00:58:15
5. Marja-Liisa VÄÄTTÄNEN Finland 01:10:39
6. Marja KANERVA Finland 01:26:26
7. Tuula MIKKONEN Finland 01:31:02
Reserv 1 DNS
Viiu REBANE Estonia DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Pirkko TAHVANAINEN Finland 00:37:59
2. Hillevi SYVÄTERÄ Finland 00:49:01
3. Madeleine HUBER Switzerland 00:55:10
4. Lioudmila LABOUTINA Russia 00:58:06
5. Ulla HUHTINEN Finland 01:25:27
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Eila PEKKARINEN Finland 00:44:21
2. Marjatta VEHMANEN Finland 01:23:23
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Aune JALAVA Finland 00:33:45
2. Karin LAINE Estonia 00:35:34
3. Aina AUSTRINS Latvia 00:43:08
4. Ulla HUISMAN Finland 01:09:07
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Sole NIEMINEN Finland 00:30:35
2. Saara KOIVUNEN Finland 00:31:45
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Svajunas AMBRAZAS Lithuania 01:26:07
2. Antti VIRTANEN Finland 01:27:09
3. Romas KAZIMIERAITIS Lithuania 01:32:25
4. Jari TUNTURI Finland 01:39:48
5. Heigo PÕLD Estonia 01:42:17
6. Alexaner LOGVINCHUK Russia 01:43:55
7. Darius KALVAITIS Lithuania 01:46:48
8. Pierre BERNARD France 01:47:14
9. Raivo ERIK Estonia 01:54:19
10. Bruno KNITTEL Switzerland 02:00:26
11. Sulev KOIDU Estonia 02:00:54
12. Regimantas JANUSKEVICIUS Lithuania 02:01:05
13. Dmitri TROFIMOV Russia 02:04:05
14. Veiko PAK Estonia 02:10:33
15. Vyacheslav RAZUMNYI Russia 02:13:58
16. Andreas MILZ Germany 03:09:53
Reserv 1 DNS
Igor ANDRONOV Russia DNS
Evgeni SALATKIN Russia DNS
Jüri PÄRNIK Estonia DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Kimmo MÄÄTTÄ Finland 01:11:45
2. Pasi MARTIKAINEN Finland 01:16:46
3. Tõnu TÄNAV Estonia 01:17:44
4. Kalevi MÄKIPÄÄ Finland 01:18:12
5. Yurij BORODULIN Russia 01:21:48
6. Martti PARVE Estonia 01:22:23
7. Timo NYKÄNEN Finland 01:26:49
8. Anatoli OSOKIN Russia 01:28:06
9. Tiit TALI Estonia 01:31:08
10. Andras CSUCS Romania 01:33:09
11. Alain JUNOD Switzerland 01:36:22
12. Nikolay GRIGORJEVS Latvia 01:37:01
13. Hansruedi HÄNY Switzerland 01:37:30
14. Urmas TAMMEMÄE Estonia 01:43:28
15. Pekka NIEMENSIVU Finland 01:45:07
16. Heiki EINPAUL Estonia 01:46:35
17. Egidijus STUNZA Lithuania 01:50:58
18. Kazuyoshi YAMADA Japan 02:03:22
19. Jan CEGIELKA Poland 02:12:18
Reserv 1 DNS
Sergei EGOROV Russia DNS
Igor KOCHETKOV Russia DNS
Tauno PIIRIKIVI Estonia DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Kari SAASTAMOINEN Finland 01:01:03
2. Tapio MANNILA Finland 01:02:28
3. Sergei SONNENBERG Germany 01:04:33
4. Heikki PELTONEN Finland 01:05:18
5. Ari MARTIKAINEN Finland 01:08:06
6. Timo AHLROTH Finland 01:08:40
7. Juris KOKINS Latvia 01:10:15
8. Andris KOSMACEVS Latvia 01:11:19
9. Andrei FERSHALOV Russia 01:11:32
10. Reijo HONKANEN Finland 01:14:23
11. Algridas SALKAUSKAS Lithuania 01:15:57
12. Takahiro UCHIYAMA Japan 01:30:48
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Anse MÄÄTTÄ Finland 00:51:34
2. Heikki SAARINEN Finland 00:53:29
3. Veikko TOLKKINEN Finland 00:55:26
4. Hannu VÄÄTÄINEN Finland 00:57:35
5. Ivan SHOROKOV Russia 00:57:45
6. Jarmo VAINIO Finland 00:59:07
7. Alexandre TROFIMOV Russia 01:00:10
8. Gunnar KOKKO Finland 01:00:26
9. Eero RUOKAMO Finland 01:02:17
10. Ossi LAKKALA Finland 01:02:23
11. Viatcheslav GORELOV Russia 01:02:36
12. Danis KADYROV Russia 01:03:38
13. Anatoliy KASHIRIN Russia 01:04:42
14. Kulno VOOLAID Estonia 01:04:52
15. Eero AHLTRÖM Finland 01:08:02
16. Alexandr SOLOVIEV Russia 01:11:38
17. Antti OJALA Finland 01:14:28
18. Martti ETTANEN Finland 01:21:46
19. Serguey SEREBRIAKOV Russia 01:24:17
20. Toomas PUSS Estonia 01:56:27
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Paavo INKINEN Finland 00:44:58
2. Teuvo LEHTINEN Finland 00:45:33
3. Risto ORPANA Finland 00:45:41
4. Pertti AHTIAINEN Finland 00:45:56
5. Pekka KANSTE Finland 00:46:21
6. Mauri TOLVANEN Finland 00:46:24
7. Kyösti MIKKOLA Finland 00:46:25
8. Antero VARJONEN Finland 00:47:31
9. Unto VIRKKULA Finland 00:48:06
10. Bo JOHANSSON Sweden 00:48:32
11. Antero KARVINEN Finland 00:50:22
12. Kalle HEINO Finland 00:53:14
13. Hanspeter OSWALD Switzerland 00:53:25
14. Risto PARTANEN Finland 00:53:34
15. Toivo SAUE Estonia 00:55:04
16. Hillar VALK Estonia 00:56:48
17. Lars-Ĺke SJÖKVIST Sweden 00:57:27
18. Tiit TATTER Estonia 00:57:51
19. Kalevi TAPANINAHO Finland 00:59:37
20. Mikhail VOZNESSENSKI Russia 01:00:42
21. Mati KALLEMETS Estonia 01:02:31
22. Nikolay BUGAENKO Russia 01:03:23
23. Matti KANANEN Finland 01:08:29
24. Mauno MANNINEN Finland 01:15:49
25. Jorma HELIN Finland 01:21:45
26. Vitali DOUCHKEVITCH Russia 01:28:11
27. Vladimir DRATCHEVSKI Russia 01:35:44
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Pertti NYBERG Finland 00:46:24
2. Asko HARVALA Finland 00:48:12
3. Juha HUTTULA Finland 00:48:50
4. Seppo KARJALAINEN Finland 00:50:00
5. Reijo OJA Finland 00:50:22
6. Markku TUNTURI Finland 00:51:22
7. Toivo MERKKINIEMI Finland 00:51:27
8. Rauli PEKKALA Finland 00:51:31
9. Matti LIND Finland 00:51:50
10. Veikko HUHTINEN Finland 00:52:36
11. Pekka HAKALA Finland 00:52:46
12. Lauri KOSKENKORVA Finland 00:53:16
13. Reino ÖSTERBERG Finland 00:53:17
14. Pertti VEIJALAINEN Finland 00:53:30
15. Seppo VÄISÄNEN Finland 00:54:18
16. Unto KANERVA Finland 00:55:03
17. Matti ALAPOIKELA Finland 00:55:57
18. Jorma VEIJOVAARA Finland 00:59:16
19. Ilmari TUPITSA Finland 01:00:21
20. Seppo KETTUNEN Finland 01:01:49
21. Yuriy SIDOROV Russia 01:03:50
22. Martti VARIS Finland 01:03:58
23. Pavel RUSANOV Russia 01:05:19
24. Rudolf MÜRK Estonia 01:06:51
25. Jaakko ALALAHTI Finland 01:07:50
26. Mihhail TAIVERE Estonia 01:08:19
27. Pekka SYVÄTERÄ Finland 01:10:54
28. Pertti TAHVANAINEN Finland 01:11:20
29. Ivan SEREGUINE Russia 01:14:12
30. Lauri VÄÄTTÄNEN Finland 01:15:38
31. Martti SIVONEN Finland 01:16:31
32. Khalit KARIMOV Russia 01:18:37
33. Rein RAID Estonia 01:26:42
34. Susumu TAKAHARA Japan 01:27:56
Mati TÕNUS Estonia DQ
Nikolai KUHA Estonia DQ
Vacant DNS
Boris SEMJONOV Russia DNS
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Lauri MURTO Finland 00:42:59
2. Tarmo SALMI Finland 00:45:56
3. Arvo MIKKONEN Finland 00:46:20
4. Erkki ALAKUIJALA Finland 00:46:25
5. Toivo RYYPPÖ Finland 00:46:58
6. Veijo TAHVANAINEN Finland 00:47:35
7. Juhani PELTONEN Finland 00:50:49
8. Mauri AHO Finland 00:51:16
9. Tapani HÄKKINEN Finland 00:54:03
10. Victor MATVEEV Russia 00:55:26
11. Gerhard HORN Germany 00:56:49
12. Uolevi RAITOMÄKI Finland 00:58:26
13. Urpo HAATAJA Finland 01:02:57
14. Alpo HUISMAN Finland 01:03:58
15. Olavi HEINONEN Finland 01:06:06
16. Yuichi TAKEISHI Japan 01:09:36
17. Vytautas JANUSKEVICIUS Lithuania 01:27:11
18. Evgeny GRISHANOV Russia 01:31:49
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Kalle NEVALAINEN Finland 00:41:10
2. Paavo PYSTYNEN Finland 00:42:24
3. Jorma SALMI Finland 00:42:50
4. Heimo MIKKOLA Finland 00:43:00
5. Tauno ILONEN Finland 00:46:59
6. Pauli HEIMALA Finland 00:47:37
7. Eero PÄÄKKÖLÄ Finland 00:50:13
8. Tauno PAUNILA Finland 00:54:37
9. Jorma LEMMETTI Finland 00:56:10
10. Eero LISKI Finland 01:00:22
11. Viljo JAUHIAINEN Finland 01:00:59
12. Arne KIVISTIK Estonia 01:01:15
13. Harry HEINRICHSEN Estonia 01:02:08
14. Osvald MÕTTUS Estonia 01:05:13
Pentti SIIMELÄ Finland DQ
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Mauno RIPATTILA Finland 00:43:54
2. Arvo MAJOINEN Finland 00:45:15
3. Erkki LÄTTI Finland 00:46:43
4. Kyösti JÄPPINEN Finland 01:08:18
5. Kyösti SAKSMAN Finland 01:19:02
Ensio SALOMAA Finland DQ
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Vilho HIMANEN Finland 00:41:51
2. Martti KAIKKONEN Finland 00:47:14
3. Osmo INGERÖ Finland 01:00:06
4. Olavi MÄENPÄÄ Finland 01:12:33
5. Richard ROODEN Estonia 02:09:01
Reserv 1 DNS
Olavi HYVONEN Finland DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Erkki LUNTAMO Finland 01:42:25
Reserv 1 DNS
"Vőistlus 2K"
IT: TAK-SOFT 1989-2003