Haanja
02.03.2003
W35 W40 W45 W50 W55 W60 W65 W70
W75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65
M70 M75 M80 M85
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Ingrit KALA Estonia 00:40:41
2. Piret NIGLAS Estonia 00:43:47
3. Monika CSUCS Romania 00:53:53
4. Sybille MILZ Germany 00:55:29
5. Susanne HUBER Switzerland 01:21:14
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Marje VIIRMANN Estonia 00:33:05
2. Svetlana SOKOLOVA Russia 00:34:55
3. Agrita PILABERE Latvia 00:41:20
4. Airi ALNEK Estonia 00:50:05
5. Mariko OHSATO Japan 01:01:18
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Anne PELTO-HUIKKO Finland 00:29:23
2. Saima VÄRTON Estonia 00:34:27
3. Viktoria FERSHALOVA Russia 00:34:42
4. Sisko ANTTILA Finland 00:35:12
5. Raili LIIMATAINEN Finland 00:35:28
6. Päivi RAATIKAINEN Finland 00:35:57
7. Gunta LEBEDOKA Latvia 00:46:46
8. Kaija MÄKELÄ Finland 01:09:50
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Marja SUOMALAINEN Finland 00:31:08
2. Tatiana BARSUKOVA Russia 00:31:37
3. Elena RUSANOVA Russia 00:34:27
4. Brigitte OSWALD Switzerland 00:35:55
5. Natalia POMAZAN Russia 00:47:12
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Sirpa TARKIAINEN Finland 00:28:56
2. Sharon CRAWFORD USA 00:33:39
3. Mirjami TUPITSA Finland 00:33:45
4. Marja-Liisa VÄÄTTÄNEN Finland 00:44:40
5. Tuula OHRAMAA Finland 00:46:11
6. Marja KANERVA Finland 01:03:13
7. Tuula MIKKONEN Finland 01:14:12
Viiu REBANE Estonia DNS
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Pirkko TAHVANAINEN Finland 00:31:23
2. Hillevi SYVÄTERÄ Finland 00:36:02
3. Madeleine HUBER Switzerland 00:40:45
4. Lioudmila LABOUTINA Russia 00:40:48
5. Ulla HUHTINEN Finland 00:43:04
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Eila PEKKARINEN Finland 00:27:57
2. Marjatta VEHMANEN Finland 00:37:50
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Aune JALAVA Finland 00:28:43
2. Aina AUSTRINS Latvia 00:38:58
3. Ulla HUISMAN Finland 01:03:55
4. Karin LAINE Estonia 01:06:26
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Sole NIEMINEN Finland 00:28:14
2. Saara KOIVUNEN Finland 00:56:39
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Antti VIRTANEN Finland 01:01:03
2. Svajunas AMBRAZAS Lithuania 01:03:05
3. Jari TUNTURI Finland 01:03:33
4. Romas KAZIMIERAITIS Lithuania 01:06:54
5. Pierre BERNARD France 01:10:29
6. Heigo PÕLD Estonia 01:10:33
7. Raivo ERIK Estonia 01:13:11
8. Alexaner LOGVINCHUK Russia 01:16:43
9. Darius KALVAITIS Lithuania 01:17:57
10. Vyacheslav RAZUMNYI Russia 01:22:13
11. Bruno KNITTEL Switzerland 01:22:55
12. Veiko PAK Estonia 01:24:24
13. Dmitri TROFIMOV Russia 01:28:39
14. Andreas MILZ Germany 01:55:09
Regimantas JANUSKEVICIUS Lithuania DQ
Igor ANDRONOV Russia DNS
Sulev KOIDU Estonia DNS
Jüri PÄRNIK Estonia DNS
Evgeni SALATKIN Russia DNS
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Kimmo MÄÄTTÄ Finland 00:51:00
2. Pasi MARTIKAINEN Finland 00:51:21
3. Kalevi MÄKIPÄÄ Finland 00:53:55
4. Tõnu TÄNAV Estonia 00:55:20
5. Yurij BORODULIN Russia 00:57:27
6. Anatoli OSOKIN Russia 00:57:52
7. Martti PARVE Estonia 00:58:15
8. Nikolay GRIGORJEVS Latvia 01:00:02
9. Timo NYKÄNEN Finland 01:00:43
10. Tiit TALI Estonia 01:01:51
11. Alain JUNOD Switzerland 01:05:03
12. Andras CSUCS Romania 01:06:22
13. Hansruedi HÄNY Switzerland 01:06:47
14. Heiki EINPAUL Estonia 01:06:49
15. Pekka NIEMENSIVU Finland 01:07:13
16. Urmas TAMMEMÄE Estonia 01:10:59
17. Jan CEGIELKA Poland 01:17:43
18. Egidijus STUNZA Lithuania 01:19:36
19. Kazuyoshi YAMADA Japan 01:37:58
Tauno PIIRIKIVI Estonia DNS
Sergei EGOROV Russia DNS
Igor KOCHETKOV Russia DNS
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Tapio MANNILA Finland 00:47:42
2. Kari SAASTAMOINEN Finland 00:48:51
3. Heikki PELTONEN Finland 00:48:57
4. Ari MARTIKAINEN Finland 00:49:53
5. Juris KOKINS Latvia 00:53:46
6. Sergei SONNENBERG Germany 00:55:07
7. Timo AHLROTH Finland 00:56:11
8. Andrei FERSHALOV Russia 00:56:31
9. Reijo HONKANEN Finland 00:56:45
10. Andris KOSMACEVS Latvia 00:57:07
11. Algridas SALKAUSKAS Lithuania 01:03:01
12. Takahiro UCHIYAMA Japan 01:15:34
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Heikki SAARINEN Finland 00:44:54
2. Anse MÄÄTTÄ Finland 00:46:46
3. Ivan SHOROKOV Russia 00:47:34
4. Gunnar KOKKO Finland 00:49:11
5. Viatcheslav GORELOV Russia 00:49:30
6. Hannu VÄÄTÄINEN Finland 00:49:45
7. Veikko TOLKKINEN Finland 00:50:26
8. Alexandre TROFIMOV Russia 00:51:22
9. Ossi LAKKALA Finland 00:51:25
10. Eero AHLTRÖM Finland 00:53:29
11. Jarmo VAINIO Finland 00:54:20
12. Danis KADYROV Russia 00:54:20
13. Eero RUOKAMO Finland 00:56:28
14. Anatoliy KASHIRIN Russia 01:01:30
15. Antti OJALA Finland 01:05:22
16. Serguey SEREBRIAKOV Russia 01:19:26
17. Toomas PUSS Estonia 01:35:03
Kulno VOOLAID Estonia DQ
Martti ETTANEN Finland DQ
Alexandr SOLOVIEV Russia DQ
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Paavo INKINEN Finland 00:39:24
2. Risto ORPANA Finland 00:39:38
3. Pertti AHTIAINEN Finland 00:40:56
4. Pekka KANSTE Finland 00:41:14
5. Teuvo LEHTINEN Finland 00:41:27
6. Kyösti MIKKOLA Finland 00:41:35
7. Bo JOHANSSON Sweden 00:43:32
8. Antero KARVINEN Finland 00:44:25
9. Mikhail VOZNESSENSKI Russia 00:45:10
10. Risto PARTANEN Finland 00:45:22
11. Mauri TOLVANEN Finland 00:45:28
12. Antero VARJONEN Finland 00:45:29
13. Hanspeter OSWALD Switzerland 00:47:03
14. Kalevi TAPANINAHO Finland 00:47:17
15. Unto VIRKKULA Finland 00:48:40
16. Toivo SAUE Estonia 00:48:52
17. Kalle HEINO Finland 00:49:19
18. Lars-Ĺke SJÖKVIST Sweden 00:49:26
19. Hillar VALK Estonia 00:52:54
20. Matti KANANEN Finland 01:01:00
21. Mati KALLEMETS Estonia 01:04:58
22. Jorma HELIN Finland 01:08:48
23. Vitali DOUCHKEVITCH Russia 01:12:59
24. Vladimir DRATCHEVSKI Russia 01:26:00
25. Mauno MANNINEN Finland 01:39:55
Tiit TATTER Estonia DQ
Nikolay BUGAENKO Russia DQ
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Pekka HAKALA Finland 00:38:05
2. Seppo KARJALAINEN Finland 00:39:49
3. Reijo OJA Finland 00:41:10
4. Lauri KOSKENKORVA Finland 00:41:34
5. Reino ÖSTERBERG Finland 00:41:52
6. Unto KANERVA Finland 00:41:53
7. Pertti NYBERG Finland 00:42:54
8. Rauli PEKKALA Finland 00:42:59
9. Matti ALAPOIKELA Finland 00:44:00
10. Seppo VÄISÄNEN Finland 00:44:04
11. Jorma VEIJOVAARA Finland 00:45:26
12. Asko HARVALA Finland 00:46:22
13. Jaakko ALALAHTI Finland 00:47:22
14. Martti VARIS Finland 00:48:01
15. Pertti VEIJALAINEN Finland 00:48:44
16. Markku TUNTURI Finland 00:49:28
17. Ilmari TUPITSA Finland 00:49:55
18. Seppo KETTUNEN Finland 00:49:57
19. Toivo MERKKINIEMI Finland 00:50:19
20. Pavel RUSANOV Russia 00:52:06
21. Pekka SYVÄTERÄ Finland 00:52:17
22. Ivan SEREGUINE Russia 00:52:25
23. Rudolf MÜRK Estonia 00:55:24
24. Martti SIVONEN Finland 00:55:32
25. Yuriy SIDOROV Russia 01:00:22
26. Khalit KARIMOV Russia 01:02:29
27. Susumu TAKAHARA Japan 01:03:38
28. Rein RAID Estonia 01:04:27
29. Pertti TAHVANAINEN Finland 01:06:08
30. Lauri VÄÄTTÄNEN Finland 01:07:38
31. Mihhail TAIVERE Estonia 01:18:59
32. Mati TÕNUS Estonia 01:19:02
Nikolai KUHA Estonia DQ
Veikko HUHTINEN Finland DQ
Juha HUTTULA Finland DQ
Vacant DNS
Boris SEMJONOV Russia DNS
Matti LIND Finland DNS
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Lauri MURTO Finland 00:39:40
2. Erkki ALAKUIJALA Finland 00:40:39
3. Uolevi RAITOMÄKI Finland 00:45:25
4. Tarmo SALMI Finland 00:45:52
5. Arvo MIKKONEN Finland 00:47:09
6. Mauri AHO Finland 00:47:29
7. Veijo TAHVANAINEN Finland 00:51:48
8. Juhani PELTONEN Finland 00:51:50
9. Victor MATVEEV Russia 00:52:37
10. Olavi HEINONEN Finland 00:53:43
11. Yuichi TAKEISHI Japan 00:55:52
12. Toivo RYYPPÖ Finland 00:57:50
13. Urpo HAATAJA Finland 01:00:37
14. Tapani HÄKKINEN Finland 01:01:09
15. Alpo HUISMAN Finland 01:06:47
16. Vytautas JANUSKEVICIUS Lithuania 01:20:33
17. Evgeny GRISHANOV Russia 01:28:40
Gerhard HORN Germany DNF
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Paavo PYSTYNEN Finland 00:30:23
2. Pauli HEIMALA Finland 00:34:25
3. Pentti SIIMELÄ Finland 00:34:58
4. Heimo MIKKOLA Finland 00:35:25
5. Kalle NEVALAINEN Finland 00:36:01
6. Tauno ILONEN Finland 00:36:02
7. Jorma SALMI Finland 00:38:03
8. Eero PÄÄKKÖLÄ Finland 00:38:21
9. Eero LISKI Finland 00:38:44
10. Viljo JAUHIAINEN Finland 00:38:54
11. Jorma LEMMETTI Finland 00:39:08
12. Tauno PAUNILA Finland 00:39:24
13. Harry HEINRICHSEN Estonia 00:46:30
14. Arne KIVISTIK Estonia 00:50:54
15. Osvald MÕTTUS Estonia 01:24:07
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Arvo MAJOINEN Finland 00:40:21
2. Erkki LÄTTI Finland 00:42:07
3. Mauno RIPATTILA Finland 00:43:05
4. Ensio SALOMAA Finland 00:46:25
5. Kyösti JÄPPINEN Finland 00:57:52
6. Kyösti SAKSMAN Finland 01:08:03
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Martti KAIKKONEN Finland 00:29:45
2. Vilho HIMANEN Finland 00:30:52
3. Osmo INGERÖ Finland 00:32:43
4. Richard ROODEN Estonia 01:00:23
5. Olavi MÄENPÄÄ Finland 01:01:41
Olavi HYVONEN Finland DNS
Reserv 1 DNS
------------------------------------------------------------------
Name Federation Result
------------------------------------------------------------------
1. Erkki LUNTAMO Finland 00:48:04
Reserv 1 DNS
"Vőistlus 2K"
IT: TAK-SOFT 1989-2003