Tävlingens namn: SM Lång + JSM Lång + USM Sprint + VRM Sprint + publiktävling
Arrangörsklubb: Bodens BK
Datum: söndag 25 mars
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Josefine Engström | Alfta-Ösa OK | 2:01:05 | ||
2 | Marte Reenaas | Norway | 2:03:44 | +2:39 | |
3 | Tove Alexandersson | Alfta-Ösa OK | 2:04:17 | +3:12 | |
4 | Marjut Turunen | Finland | 2:05:49 | +4:44 | |
5 | Tatiana Mendel | Russia | 2:07:13 | +6:08 | |
6 | Milka Leppäsalmi | Finland | 2:07:43 | +6:38 | |
7 | Polina Malchikova | Russia | 2:09:36 | +8:31 | |
8 | Kajsa Richardsson | IF Hallby SOK | 2:10:27 | +9:22 | |
9 | Anna Ulvensöen | Norway | 2:11:57 | +10:52 | |
10 | Magdalena Olsson | IFK Moras OK | 2:13:49 | +12:44 | |
11 | Audhild Bakken Rognstad | Norway | 2:14:30 | +13:25 | |
12 | Anni Honkimaa | Finland | 2:15:13 | +14:08 | |
13 | Anastasiya Svir | Russia | 2:15:29 | +14:24 | |
14 | Carmen Strub | Schweiz | 2:17:12 | +16:07 | |
15 | Hana Hancikova | Alfta-Ösa OK | 2:17:23 | +16:18 | |
16 | Cajsa Grape | IFK Moras OK | 2:18:50 | +17:45 | |
17 | Elin Vedin | Sundsvalls OK | 2:19:18 | +18:13 | |
18 | Daisy Kudre | Estonia | 2:19:58 | +18:53 | |
19 | Tiia Tallila | Finland | 2:23:46 | +22:41 | |
20 | Alexandra Jospe | USA | 2:25:30 | +24:25 | |
21 | Victoria Kobeleva | Russia | 2:32:30 | +31:25 | |
22 | Laura Fenyvesi | IFK Moras OK | 3:03:46 | +1:02:41 | |
23 | Ivgeniia Iaremenko | Ukrain | 3:07:02 | +1:05:57 | |
Maria Bois | Malungs OK Skogsmårdarna | ej godkänd | |||
Alison Crocker | USA | ej godkänd | |||
Zsuza Fey | Romania | ej godkänd | |||
Salla Koskela | Finland | ej godkänd | |||
Karin Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | ej godkänd | |||
Åsa Zetterberg-Eriksson | ÖSeT SkidO | ej godkänd | |||
Christina Løvald Hellberg | Täby OK | ej start | |||
Sonja Mörsky | Finland | ej start | |||
Bente Rost | Alfta-Ösa OK | återbud |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Staffan Tunis | Finland | 2:34:41 | ||
2 | Janne Häkkinen | Finland | 2:36:59 | +2:18 | |
3 | Stanimir Belomaznev | Bulgaria | 2:37:21 | +2:40 | |
4 | Peter Arnesson | IF Hallby SOK | 2:37:55 | +3:14 | |
5 | Andrey Grigoryev | Russia | 2:39:12 | +4:31 | |
6 | Erik Rost | Alfta-Ösa OK | 2:39:21 | +4:40 | |
7 | Kirill Veselov | Russia | 2:39:56 | +5:15 | |
8 | Lars Hol Moholdt | Norway | 2:40:40 | +5:59 | |
9 | Hans Jørgen Kvåle | Täby OK | 2:42:16 | +7:35 | |
10 | Christian Spoerry | Umeå OK | 2:42:21 | +7:40 | |
11 | Martin Hammarberg | Sundsvalls OK | 2:42:30 | +7:49 | |
12 | Hannu-Pekka Pukema | Finland | 2:42:52 | +8:11 | |
13 | Daniel Nordebo | Älvsby IF OK | 2:44:19 | +9:38 | |
14 | Gion Schnyder | Schweiz | 2:44:39 | +9:58 | |
15 | Christian Hohl | Schweiz | 2:45:03 | +10:22 | |
16 | Erik Blomgren | Umeå OK | 2:46:22 | +11:41 | |
17 | Joel Sjölander | Alfta-Ösa OK | 2:48:08 | +13:27 | |
18 | Juho-Matti Taivainen | Finland | 2:48:22 | +13:41 | |
19 | Sindre Haverstad | Norway | 2:49:20 | +14:39 | |
20 | Johan Granath | IF Hallby SOK | 2:51:48 | +17:07 | |
21 | Simo Turunen | Finland | 2:53:24 | +18:43 | |
22 | Öyvind Lien Watterdal | Norway | 2:55:06 | +20:25 | |
23 | Andrin Kappenberger | Schweiz | 2:55:43 | +21:02 | |
24 | Adam Karlsson | Garphyttans IF | 2:56:04 | +21:23 | |
25 | Klaus Csucs | IFK Moras OK | 3:02:15 | +27:34 | |
26 | Even Toomas | Estonia | 3:02:48 | +28:07 | |
27 | Magnus Lindmark | IFK Kiruna | 3:06:50 | +32:09 | |
28 | Bernd Kohlschmidt | Germany | 3:13:45 | +39:04 | |
29 | Tommi Reponen | Finland | 3:19:28 | +44:47 | |
30 | Patrik Lind | Ärla IF | 3:30:57 | +56:16 | |
31 | Henning Spjelkavik | IL Tyrving | 3:48:33 | +1:13:52 | |
32 | Greg Walker | USA | 3:50:14 | +1:15:33 | |
33 | Mats Luspa | IFK Kiruna | 3:51:44 | +1:17:03 | |
Jörgen Johansson | Umeå OK | ej godkänd | |||
Raivo Kivieniekas | Latvia | ej godkänd | |||
Ove Sätra | Norway | ej godkänd | |||
Maxim Trifonenkov | Russia | ej godkänd | |||
Claes Turesson | OK Renen | ej godkänd | |||
Per Frost | IFK Moras OK | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Linda Lindkvist | IK Jarl Rättvik | 1:08:30 | ||
2 | Oona Valkonen | Finland | 1:15:22 | +6:52 | |
3 | Lisa Lindgren | Domnarvets GOIF | 1:16:08 | +7:38 | |
4 | Mirka Suutari | Finland | 1:19:10 | +10:40 | |
5 | Mira Räisänen | Finland | 1:19:45 | +11:15 | |
6 | Emma Bergström | OK Vargen | 1:21:10 | +12:40 | |
7 | Andrea Wickbom | Sävast Ski Team IF | 1:22:30 | +14:00 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Andreas Holmberg | IFK Moras OK | 1:19:44 | ||
2 | Ulrik Nordberg | Bergnäsets AIK | 1:19:47 | +0:03 | |
3 | Misa Tuomala | Finland | 1:24:10 | +4:26 | |
4 | Tuomas Kotro | Finland | 1:24:52 | +5:08 | |
5 | Erik Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | 1:26:20 | +6:36 | |
6 | Joar Svartholm | Bergnäsets AIK | 1:29:07 | +9:23 | |
7 | Juha Martikainen | Finland | 1:29:52 | +10:08 | |
8 | Markus Wallin | Stora Tuna IK SK | 1:38:24 | +18:40 | |
9 | Erik Frost | IFK Moras OK | 1:45:29 | +25:45 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Frida Sandberg | Säterbygdens OK | 54:37 | ||
2 | Evelina Wickbom | Sävast Ski Team IF | 1:00:06 | +5:29 | |
3 | Noora Räisänen | Finland | 1:01:23 | +6:46 | |
4 | Liisa Sassi-Päkkilä | Finland | 1:03:32 | +8:55 | |
5 | Sanna Pusa | Finland | 1:03:46 | +9:09 | |
6 | Sonja Palm | HJS-Vansbro OK | 1:05:55 | +11:18 | |
7 | Ida Sundström | OK Renen | 1:06:23 | +11:46 | |
8 | Josefine Tuoremaa | Sävast Ski Team IF | 1:07:50 | +13:13 | |
9 | Frida Lövgren | IFK Moras OK | 1:09:24 | +14:47 | |
10 | Viivi Valkonen | Kalske | 1:12:24 | +17:47 | |
11 | Kristin Olovsson | Säterbygdens OK | 1:14:01 | +19:24 | |
12 | Julia Sipola | Sävast Ski Team IF | 1:15:18 | +20:41 | |
Frida Karlsson | Garphyttans IF | ej godkänd | |||
Marjo Bergman | Ounasvaaran Hiihtoseura | ej start | |||
Agnes Leffler-Rosendahl | OK Renen | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jyri Uusitalo | Finland | 1:01:35 | ||
2 | Jonas Larson | Bergnäsets AIK | 1:03:47 | +2:12 | |
3 | Jørgen Madslien | Nydalens SK | 1:05:04 | +3:29 | |
4 | Sixten Walheim | Robertsfors IK | 1:05:12 | +3:37 | |
5 | Martin Ericson | ÖSeT SkidO | 1:05:32 | +3:57 | |
6 | Samuli Schroderus | Finland | 1:05:38 | +4:03 | |
7 | Simon Fors | Kvarnsvedens GOIF OK | 1:08:18 | +6:43 | |
8 | Oskar Sandberg | Säterbygdens OK | 1:09:14 | +7:39 | |
9 | Jonatan Höjlind | IFK Moras OK | 1:15:33 | +13:58 | |
10 | Anders Vedin | Sundsvalls OK | 1:15:35 | +14:00 | |
11 | Filip Salén | OK Renen | 1:16:12 | +14:37 | |
12 | Karl Elisson | Domnarvets GOIF | 1:24:19 | +22:44 | |
13 | Fredrik Wallin | Stora Tuna IK SK | 1:25:24 | +23:49 | |
Santeri Aikio | Finland | ej godkänd | |||
Victor Henriksson | Seskarö IF | ej godkänd | |||
Torgny Palm | HJS-Vansbro OK | ej godkänd | |||
Matti Linna | Oulaisten Huima | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Doris Kudre | Värska OK Peko | 16:34 | 6:12 | |
2 | Freja Vredin | IFK Umeå | 16:39 | +0:05 | 6:14 |
3 | Signe Leffler-Rosendahl | OK Renen | 19:56 | +3:22 | 7:27 |
4 | Elin Bergström | OK Vargen | 28:58 | +12:24 | 10:50 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nils Henriksson | Seskarö IF | 14:42 | 5:18 | |
2 | Oscar Öqvist | Bergnäsets AIK | 18:46 | +4:04 | 6:46 |
3 | Oscar Sundlöf | Sundsvalls OK | 20:15 | +5:33 | 7:18 |
Kalle Henriksson | Gammelstads IF | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ellen Sarenmark | Leksands OK | 13:08 | 4:55 | |
2 | Ida Nordlund | Piteå IF | 13:20 | +0:12 | 4:59 |
3 | Karin Håll | HJS-Vansbro OK | 14:09 | +1:01 | 5:17 |
4 | Melina Carlsson | Domnarvets GOIF | 15:22 | +2:14 | 5:45 |
5 | Susanne Nilsson | OK Renen | 16:14 | +3:06 | 6:04 |
6 | Isabel Salén | OK Renen | 16:32 | +3:24 | 6:11 |
7 | Emelie Granberg | Piteå IF | 17:05 | +3:57 | 6:23 |
8 | Linnéa Nordberg | Bergnäsets AIK | 18:36 | +5:28 | 6:57 |
Stina Åström | Sundsvalls OK | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Markku Bergman | Ounasvaaran Hiihtoseura | 12:13 | 4:24 | |
2 | Emil Eriksson | Tierps SOK | 14:10 | +1:57 | 5:06 |
3 | Lars Sjöbom | Njurunda OK | 16:26 | +4:13 | 5:55 |
4 | Johan Nordin | Sundsvalls OK | 17:38 | +5:25 | 6:21 |
5 | Filip Bergström | Kvarnsvedens GOIF OK | 17:57 | +5:44 | 6:28 |
Santeri Schroderus | SK Pohjantähti | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elin Nordlund | Piteå IF | 15:37 | 5:53 | |
2 | Elin Håll | HJS-Vansbro OK | 17:09 | +1:32 | 6:28 |
3 | Hanna E Tuoremaa | Sävast Ski Team IF | 18:00 | +2:23 | 6:47 |
4 | Rebecca Fahlgren | Vittjärvs IK | 20:03 | +4:26 | 7:33 |
Johanna Lundkvist | OK Vargen | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | henning sjökvist | Stora Tuna IK SK | 11:35 | 4:22 | |
2 | Rasmus Wickbom | Sävast Ski Team IF | 12:21 | +0:46 | 4:39 |
3 | Martin Granberg | Piteå IF | 13:06 | +1:31 | 4:56 |
4 | Byron Palm | HJS-Vansbro OK | 16:43 | +5:08 | 6:18 |
Erik Tuuri | Älvsby IF OK | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kaarina Nurminen | Kangasala SK | 20:20 | 8:11 | |
2 | Lilian Palm | HJS-Vansbro OK | 24:14 | +3:54 | 9:46 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Zeb Palm | HJS-Vansbro OK | 13:57 | 5:37 | |
2 | Eerik Nurminen | Kangasala SK | 14:30 | +0:33 | 5:50 |
3 | Karl Tuuri | Älvsby IF OK | 16:25 | +2:28 | 6:37 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ilkka Nurminen | Helsingin Suunnistajat | 16:31 | 5:24 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Erica Håll | HJS-Vansbro OK | 18:40 | 6:47 | |
2 | Henna Nurminen | Helsingin Suunnistajat | 19:51 | +1:11 | 7:13 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Erik Nilsson | Umedalens IF | 24:00 | 7:52 | |
2 | Peter Sjöbom | Njurunda OK | 24:52 | +0:52 | 8:09 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ann Enman | Gammelstads IF | 13:26 | 4:59 | |
2 | Carina Sandberg | Säterbygdens OK | 14:03 | +0:37 | 5:13 |
3 | Karin Nordberg | Bergnäsets AIK | 15:55 | +2:29 | 5:55 |
4 | Charlotte Lindkvist | IK Jarl Rättvik | 16:05 | +2:39 | 5:58 |
5 | Lea Pirttilä | Ounasvaaran Hiihtoseura | 19:16 | +5:50 | 7:09 |
Ylva Nilsson | OK Renen | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Pär Norén | Vännäs OK | 14:19 | 4:46 | |
2 | Sven Öhrnerling | OK Renen | 14:47 | +0:28 | 4:55 |
3 | Per Sandberg | Säterbygdens OK | 17:28 | +3:09 | 5:49 |
4 | Lars-Olof Sarenmark | Leksands OK | 19:35 | +5:16 | 6:31 |
5 | Krister Rosendahl | OK Renen | 20:10 | +5:51 | 6:43 |
6 | Mats Drugge | Vittjärvs IK | 21:07 | +6:48 | 7:02 |
7 | Kjell Henriksson | Seskarö IF | 22:22 | +8:03 | 7:27 |
8 | Christer Vredin | IFK Umeå | 23:52 | +9:33 | 7:57 |
Mats Wallin | Stora Tuna IK SK | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ylva Grape Andersson | IFK Moras OK | 15:55 | 5:55 | |
2 | Agneta Holmgren | Bergnäsets AIK | 16:14 | +0:19 | 6:02 |
3 | Eva Walheim | Robertsfors IK | 17:21 | +1:26 | 6:26 |
4 | Inger Wennberg | OK Renen | 19:13 | +3:18 | 7:08 |
5 | Margareta Pepa | ÖSeT SkidO | 27:15 | +11:20 | 10:07 |
Tina Peterson | IFK Umeå | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Heikki Peltonen | IPR | 13:05 | 4:43 | |
2 | Mats Walheim | Robertsfors IK | 14:11 | +1:06 | 5:07 |
3 | Lars Olof Nordberg | Bergnäsets AIK | 16:18 | +3:13 | 5:53 |
4 | Lars Sjökvist | Stora Tuna IK SK | 16:23 | +3:18 | 5:54 |
5 | Arne Eriksson | Tierps SOK | 16:35 | +3:30 | 5:59 |
6 | Jonas Peterson | IFK Umeå | 16:45 | +3:40 | 6:02 |
7 | Lars-Olov Ericson | ÖSeT SkidO | 17:55 | +4:50 | 6:28 |
Jouko Karppinen | LaiVe | ej start | |||
Stefan Nilsson | Domnarvets GOIF | ej start | |||
Mikael Karlsson | OK Alferna | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tomas Andersson | OK Tor | 15:56 | 5:45 | |
2 | Eero Niemi | Skogslöparna | 19:53 | +3:57 | 7:10 |
3 | Anders Rensgard | OK Renen | 20:17 | +4:21 | 7:19 |
Lars Sjölander | OK Nipan | ej godkänd | |||
Fredrik Holmgren | Bergnäsets AIK | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hans Ylipää | Seskarö IF | 14:26 | 5:21 | |
2 | Per Sundin | Skogslöparna | 16:15 | +1:49 | 6:02 |
Anders Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mauno Hanhela | Haukiputaan Heitto | 12:13 | 4:36 | |
2 | Bo Johansson | IK Örnen | 12:53 | +0:40 | 4:51 |
3 | Kjell Eriksson | ÖSeT SkidO | 13:34 | +1:21 | 5:07 |
4 | Lars-Åke Sjökvist | Värend GN OL | 20:47 | +8:34 | 7:50 |
5 | Lars Peter Isaksson | Skellefteå OK | 22:03 | +9:50 | 8:19 |
Conny Lagerskog | Arvidsjaurs OK | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lena Leandersson | Älvdalens IF OK | 17:59 | 7:15 | |
Ann Persson | Piteå IF | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Thorsten Johansson | Långvikens OK | 16:20 | 6:35 | |
2 | Sven-Ivan Grönlund | OK Renen | 17:53 | +1:33 | 7:12 |
3 | Birger Lundberg | Arvidsjaurs OK | 18:07 | +1:47 | 7:18 |
Jaakko Alalahti | Oulun NMKY | ej start | |||
Matti Lind | KIIMU | ej start | |||
Lars Johansson | OK Vargen | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Hans-Åke Arnesson | Bottnaryds IF | ej godkänd | |||
Tage Nordberg | Bergnäsets AIK | återbud |