Tävlingens namn: SM Medel + JSM Medel + USM Lång + VRM Lång + publiktävling
Arrangörsklubb: Bodens BK
Datum: lördag 24 mars
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Josefine Engström | Alfta-Ösa OK | 36:47 | 4:42 | |
2 | Marte Reenaas | Norway | 37:06 | +0:19 | 4:44 |
3 | Tove Alexandersson | Alfta-Ösa OK | 38:47 | +2:00 | 4:57 |
4 | Polina Malchikova | Russia | 38:53 | +2:06 | 4:58 |
5 | Marjut Turunen | Finland | 38:54 | +2:07 | 4:58 |
6 | Tatiana Mendel | Russia | 39:24 | +2:37 | 5:02 |
7 | Kajsa Richardsson | IF Hallby SOK | 39:28 | +2:41 | 5:02 |
8 | Milka Leppäsalmi | Finland | 39:40 | +2:53 | 5:04 |
9 | Anna Ulvensöen | Norway | 40:54 | +4:07 | 5:13 |
10 | Anni Honkimaa | Finland | 41:39 | +4:52 | 5:19 |
11 | Tiia Taillila | Finland | 42:09 | +5:22 | 5:23 |
12 | Magdalena Olsson | IFK Moras OK | 42:15 | +5:28 | 5:24 |
13 | Audhild Bakken Rognstad | Norway | 42:42 | +5:55 | 5:27 |
14 | Alison Crocker | USA | 42:57 | +6:10 | 5:29 |
15 | Carmen Strub | Schweiz | 43:08 | +6:21 | 5:30 |
16 | Hana Hancikova | Alfta-Ösa OK | 43:29 | +6:42 | 5:33 |
17 | Christina Løvald Hellberg | Täby OK | 44:04 | +7:17 | 5:38 |
18 | Daisy Kudre | Estonia | 44:26 | +7:39 | 5:40 |
19 | Salla Koskela | Finland | 45:34 | +8:47 | 5:49 |
20 | Victoria Kobeleva | Russia | 45:45 | +8:58 | 5:51 |
21 | Cajsa Grape | IFK Moras OK | 46:27 | +9:40 | 5:56 |
22 | Maria Bois | Malungs OK Skogsmårdarna | 46:31 | +9:44 | 5:56 |
23 | Alexandra Jospe | USA | 47:26 | +10:39 | 6:03 |
24 | Ivgeniia Iaremenko | Ukrain | 48:28 | +11:41 | 6:11 |
25 | Anastasiya Svir | Russia | 50:03 | +13:16 | 6:24 |
26 | Karin Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | 52:35 | +15:48 | 6:43 |
27 | Elin Vedin | Sundsvalls OK | 53:34 | +16:47 | 6:50 |
28 | Laura Fenyvesi | IFK Moras OK | 53:42 | +16:55 | 6:52 |
29 | Zsuza Fey | Romania | 58:20 | +21:33 | 7:27 |
Åsa Zetterberg-Eriksson | ÖSeT SkidO | ej godkänd | |||
Sonja Mörsky | Finland | ej godkänd | |||
Bente Rost | Alfta-Ösa OK | återbud |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Erik Rost | Alfta-Ösa OK | 38:16 | 4:02 | |
1 | Peter Arnesson | IF Hallby SOK | 38:16 | 4:02 | |
2 | Lars Hol Moholdt | Norway | 39:18 | +1:02 | 4:08 |
3 | Claes Turesson | OK Renen | 39:45 | +1:29 | 4:11 |
4 | Andrey Grigoryev | Russia | 40:04 | +1:48 | 4:13 |
5 | Staffan Tunis | Finland | 40:05 | +1:49 | 4:13 |
6 | Christian Spoerry | Umeå OK | 40:36 | +2:20 | 4:16 |
6 | Hans Jørgen Kvåle | Täby OK | 40:36 | +2:20 | 4:16 |
7 | Janne Häkkinen | Finland | 40:40 | +2:24 | 4:17 |
8 | Gion Schnyder | Schweiz | 41:04 | +2:48 | 4:19 |
9 | Hannu-Pekka Pukema | Finland | 41:05 | +2:49 | 4:20 |
10 | Joel Sjölander | Alfta-Ösa OK | 41:34 | +3:18 | 4:23 |
11 | Stanimir Belomaznev | Bulgaria | 42:08 | +3:52 | 4:26 |
12 | Erik Blomgren | Umeå OK | 42:42 | +4:26 | 4:30 |
13 | Simo Turunen | Finland | 42:58 | +4:42 | 4:31 |
14 | Sindre Haverstad | Norway | 43:14 | +4:58 | 4:33 |
15 | Ove Sätra | Norway | 43:30 | +5:14 | 4:35 |
16 | Kirill Veselov | Russia | 43:35 | +5:19 | 4:35 |
17 | Magnus Lindmark | IFK Kiruna | 44:03 | +5:47 | 4:38 |
18 | Öyvind Lien Watterdal | Norway | 44:27 | +6:11 | 4:41 |
19 | Juho-Matti Taivainen | Finland | 44:46 | +6:30 | 4:43 |
20 | Tommi Reponen | Finland | 44:55 | +6:39 | 4:44 |
21 | Klaus Csucs | IFK Moras OK | 45:06 | +6:50 | 4:45 |
22 | Johan Granath | IF Hallby SOK | 45:47 | +7:31 | 4:49 |
23 | Christian Hohl | Schweiz | 46:33 | +8:17 | 4:54 |
24 | Martin Hammarberg | Sundsvalls OK | 46:58 | +8:42 | 4:57 |
25 | Andrin Kappenberger | Schweiz | 47:03 | +8:47 | 4:57 |
26 | Jörgen Johansson | Umeå OK | 47:10 | +8:54 | 4:58 |
27 | Adam Karlsson | Garphyttans IF | 47:53 | +9:37 | 5:03 |
28 | Tiit Toomas | Estonia | 49:00 | +10:44 | 5:10 |
29 | Maxim Trifonenkov | Russia | 49:27 | +11:11 | 5:12 |
30 | Patrik Lind | Ärla IF | 49:54 | +11:38 | 5:15 |
31 | Bernd Kohlschmidt | Germany | 50:33 | +12:17 | 5:19 |
32 | Henning Spjelkavik | IL Tyrving | 53:22 | +15:06 | 5:37 |
33 | Greg Walker | USA | 1:00:24 | +22:08 | 6:22 |
34 | Anders Bennitz | OK Renen | 1:01:30 | +23:14 | 6:29 |
Linus Bohman | Hjärnarps GH OL | ej godkänd | |||
Petter Jönsson | Järla Orientering | ej godkänd | |||
Raivo Kivienieks | Latvia | ej godkänd | |||
Even Toomas | Estonia | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Linda Lindkvist | IK Jarl Rättvik | 29:13 | 5:11 | |
2 | Lisa Lindgren | Domnarvets GOIF | 29:28 | +0:15 | 5:14 |
3 | Emma Bergström | OK Vargen | 29:32 | +0:19 | 5:15 |
4 | Mirka Suutari | Finland | 31:45 | +2:32 | 5:38 |
5 | Oona Valkonen | Finland | 32:32 | +3:19 | 5:47 |
6 | Mira Räisänen | Finland | 34:09 | +4:56 | 6:04 |
7 | Andrea Wickbom | Sävast Ski Team IF | 36:10 | +6:57 | 6:26 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Andreas Holmberg | IFK Moras OK | 31:58 | 4:22 | |
2 | Ulrik Nordberg | Bergnäsets AIK | 32:00 | +0:02 | 4:22 |
3 | Joar Svartholm | Bergnäsets AIK | 33:52 | +1:54 | 4:37 |
4 | Tuomas Kotro | Finland | 34:16 | +2:18 | 4:41 |
5 | Erik Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | 36:01 | +4:03 | 4:55 |
6 | Juha Martikainen | Finland | 36:23 | +4:25 | 4:58 |
7 | Misa Tuomala | Finland | 38:10 | +6:12 | 5:13 |
8 | Markus Wallin | Stora Tuna IK SK | 42:16 | +10:18 | 5:46 |
Erik Frost | IFK Moras OK | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Frida Sandberg | Säterbygdens OK | 28:39 | 5:13 | |
2 | Noora Räisänen | Finland | 33:18 | +4:39 | 6:03 |
3 | Evelina Wickbom | Sävast Ski Team IF | 33:36 | +4:57 | 6:07 |
4 | Sonja Palm | HJS-Vansbro OK | 33:52 | +5:13 | 6:10 |
5 | Liisa Sassi-Päkkilä | Finland | 34:22 | +5:43 | 6:15 |
6 | Viivi Valkonen | Kalske | 34:54 | +6:15 | 6:21 |
7 | Ida Sundström | OK Renen | 35:24 | +6:45 | 6:26 |
8 | Sanna Pusa | Finland | 35:32 | +6:53 | 6:28 |
9 | Josefine Tuoremaa | Sävast Ski Team IF | 36:51 | +8:12 | 6:42 |
10 | Julia Sipola | Sävast Ski Team IF | 36:55 | +8:16 | 6:43 |
11 | Frida Lövgren | IFK Moras OK | 37:28 | +8:49 | 6:49 |
12 | Doris Kudre | Värska OK Peko | 37:45 | +9:06 | 6:52 |
13 | Kristin Olovsson | Säterbygdens OK | 39:11 | +10:32 | 7:08 |
14 | Frida Karlsson | Garphyttans IF | 40:16 | +11:37 | 7:20 |
15 | Agnes Leffler-Rosendahl | OK Renen | 50:44 | +22:05 | 9:14 |
Lisa Sundström | OK Renen | ej godkänd | |||
Marjo Bergman | Ounasvaaran Hiihtoseura | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jørgen Madslien | Nydalens SK | 28:52 | 4:18 | |
2 | Jonas Larson | Bergnäsets AIK | 32:46 | +3:54 | 4:53 |
3 | Martin Ericson | ÖSeT SkidO | 33:10 | +4:18 | 4:57 |
4 | Oskar Sandberg | Säterbygdens OK | 34:26 | +5:34 | 5:08 |
5 | Sixten Walheim | Robertsfors IK | 34:28 | +5:36 | 5:09 |
6 | Santeri Aikio | Finland | 34:41 | +5:49 | 5:11 |
7 | Jyri Uusitalo | Finland | 34:51 | +5:59 | 5:12 |
8 | Samuli Schroderus | Finland | 35:03 | +6:11 | 5:14 |
9 | Jonatan Höjlind | IFK Moras OK | 36:28 | +7:36 | 5:27 |
10 | Filip Salén | OK Renen | 37:02 | +8:10 | 5:32 |
11 | Karl Elisson | Domnarvets GOIF | 38:44 | +9:52 | 5:47 |
12 | Torgny Palm | HJS-Vansbro OK | 40:56 | +12:04 | 6:07 |
13 | Anders Vedin | Sundsvalls OK | 41:06 | +12:14 | 6:08 |
14 | Fredrik Wallin | Stora Tuna IK SK | 41:17 | +12:25 | 6:10 |
15 | Victor Henriksson | Seskarö IF | 46:08 | +17:16 | 6:53 |
Simon Fors | Kvarnsvedens GOIF OK | ej godkänd | |||
Matti Linna | Oulaisten Huima | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Signe Leffler-Rosendahl | OK Renen | 1:00:55 | 9:52 | |
2 | Freja Vredin | IFK Umeå | 1:08:07 | +7:12 | 11:02 |
Elin Bergström | OK Vargen | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ellen Sarenmark | Leksands OK | 38:27 | 5:47 | |
2 | Isabel Salén | OK Renen | 40:38 | +2:11 | 6:07 |
3 | Karin Håll | HJS-Vansbro OK | 42:32 | +4:05 | 6:24 |
4 | Ida Nordlund | Piteå IF | 42:58 | +4:31 | 6:28 |
5 | Susanne Nilsson | OK Renen | 58:14 | +19:47 | 8:46 |
6 | Emelie Granberg | Piteå IF | 1:04:24 | +25:57 | 9:41 |
7 | Stina Åström | Sundsvalls OK | 1:23:02 | +44:35 | 12:30 |
Linnéa Nordberg | Bergnäsets AIK | ej godkänd | |||
Melina Carlsson | Domnarvets GOIF | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nils Henriksson | Seskarö IF | 40:47 | 6:08 | |
2 | Oscar Sundlöf | Sundsvalls OK | 1:03:50 | +23:03 | 9:36 |
3 | Oscar Öqvist | Bergnäsets AIK | 1:05:36 | +24:49 | 9:52 |
Kalle Henriksson | Gammelstads IF | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Markku Bergman | Ounasvaaran Hiihtoseura | 47:19 | 5:51 | |
2 | Filip Bergström | Kvarnsvedens GOIF OK | 53:57 | +6:38 | 6:41 |
3 | Emil Eriksson | Tierps SOK | 1:01:13 | +13:54 | 7:35 |
4 | Lars Sjöbom | Njurunda OK | 1:07:49 | +20:30 | 8:24 |
5 | Johan Nordin | Sundsvalls OK | 1:32:44 | +45:25 | 11:29 |
Santeri Schroderus | SK Pohjantähti | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elin Nordlund | Piteå IF | 38:16 | 7:28 | |
2 | Hanna E Tuoremaa | Sävast Ski Team IF | 44:28 | +6:12 | 8:41 |
3 | Elin Håll | HJS-Vansbro OK | 46:15 | +7:59 | 9:01 |
4 | Johanna Lundkvist | OK Vargen | 56:27 | +18:11 | 11:01 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | henning sjökvist | Stora Tuna IK SK | 27:02 | 5:02 | |
2 | Rasmus Wickbom | Sävast Ski Team IF | 34:27 | +7:25 | 6:25 |
3 | Martin Granberg | Piteå IF | 36:18 | +9:16 | 6:46 |
4 | Märten Pais | Metsaratturid MTBO | 37:12 | +10:10 | 6:56 |
5 | Byron Palm | HJS-Vansbro OK | 46:47 | +19:45 | 8:43 |
Erik Tuuri | Älvsby IF OK | återbud |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kaarina Nurminen | Kangasala SK | 40:38 | 10:38 | |
2 | Lilian Palm | HJS-Vansbro OK | 1:03:38 | +23:00 | 16:39 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Eerik Nurminen | Kangasala SK | 25:43 | 6:43 | |
2 | Zeb Palm | HJS-Vansbro OK | 27:37 | +1:54 | 7:13 |
3 | Karl Tuuri | Älvsby IF OK | 29:37 | +3:54 | 7:45 |
4 | Markus Pais | Metsaratturid MTBO | 29:40 | +3:57 | 7:45 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ilkka Nurminen | Helsingin Suunnistajat | 1:07:03 | 6:05 | |
Mart Pais | Metsaratturid MTBO | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Erica Håll | HJS-Vansbro OK | 59:55 | 9:01 | |
2 | Henna Nurminen | Helsingin Suunnistajat | 1:02:18 | +2:23 | 9:22 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mats Luspa | IFK Kiruna | 1:18:42 | 7:09 | |
Peter Sjöbom | Njurunda OK | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ann Enman | Gammelstads IF | 34:11 | 5:37 | |
2 | Carina Sandberg | Säterbygdens OK | 35:16 | +1:05 | 5:48 |
3 | Karin Nordberg | Bergnäsets AIK | 40:10 | +5:59 | 6:36 |
4 | Charlotte Lindkvist | IK Jarl Rättvik | 41:58 | +7:47 | 6:54 |
5 | Lea Pirttilä | Ounasvaaran Hiihtoseura | 51:56 | +17:45 | 8:32 |
6 | Ylva Nilsson | OK Renen | 1:15:47 | +41:36 | 12:27 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Pär Norén | Vännäs OK | 59:28 | 6:07 | |
2 | Sven Öhrnerling | OK Renen | 1:03:26 | +3:58 | 6:31 |
3 | Mats Wallin | Stora Tuna IK SK | 1:05:03 | +5:35 | 6:41 |
4 | Per Sandberg | Säterbygdens OK | 1:14:22 | +14:54 | 7:39 |
5 | Lars-Olof Sarenmark | Leksands OK | 1:30:53 | +31:25 | 9:21 |
6 | Kjell Henriksson | Seskarö IF | 1:38:58 | +39:30 | 10:11 |
7 | Christer Vredin | IFK Umeå | 2:02:54 | +1:03:26 | 12:39 |
Krister Rosendahl | OK Renen | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ylva Grape Andersson | IFK Moras OK | 37:33 | 6:57 | |
2 | Tina Peterson | IFK Umeå | 45:31 | +7:58 | 8:25 |
3 | Eva Walheim | Robertsfors IK | 57:31 | +19:58 | 10:39 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Heikki Peltonen | IPR | 51:29 | 6:13 | |
2 | Mats Walheim | Robertsfors IK | 55:43 | +4:14 | 6:44 |
3 | Lars Sjökvist | Stora Tuna IK SK | 1:02:09 | +10:40 | 7:30 |
4 | Lars-Olov Ericson | ÖSeT SkidO | 1:02:28 | +10:59 | 7:33 |
5 | Jonas Peterson | IFK Umeå | 1:03:36 | +12:07 | 7:41 |
6 | Lars Olof Nordberg | Bergnäsets AIK | 1:05:41 | +14:12 | 7:56 |
Jouko Karppinen | LaiVe | ej start | |||
Stefan Nilsson | Domnarvets GOIF | ej start | |||
Mikael Karlsson | OK Alferna | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Agneta Holmgren | Bergnäsets AIK | 39:18 | 7:16 | |
2 | Elisabeth Rost | Alfta-Ösa OK | 41:11 | +1:53 | 7:37 |
3 | Inger Wennberg | OK Renen | 49:19 | +10:01 | 9:07 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bengt Tunis | IF Femman | 38:04 | 5:43 | |
2 | Tomas Andersson | OK Tor | 39:29 | +1:25 | 5:56 |
3 | Lars Sjölander | OK Nipan | 42:14 | +4:10 | 6:21 |
4 | Eero Niemi | Skogslöparna | 53:24 | +15:20 | 8:02 |
5 | Anders Rensgard | OK Renen | 56:05 | +18:01 | 8:26 |
6 | Fredrik Holmgren | Bergnäsets AIK | 59:16 | +21:12 | 8:55 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anders Johansson | Alfta-Ösa OK | 41:34 | 6:50 | |
2 | Hans Ylipää | Seskarö IF | 46:52 | +5:18 | 7:42 |
Per Sundin | Skogslöparna | ej godkänd | |||
Anders Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bo Johansson | IK Örnen | 35:12 | 5:47 | |
2 | Kjell Eriksson | ÖSeT SkidO | 37:23 | +2:11 | 6:08 |
3 | Conny Lagerskog | Arvidsjaurs OK | 39:31 | +4:19 | 6:29 |
4 | Mauno Hanhela | Haukiputaan Heitto | 40:37 | +5:25 | 6:40 |
5 | Lars-Åke Sjökvist | Värend GN OL | 48:42 | +13:30 | 8:00 |
6 | Lars Peter Isaksson | Skellefteå OK | 51:01 | +15:49 | 8:23 |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lena Leandersson | Älvdalens IF OK | 41:43 | 10:55 | |
Ann Persson | Piteå IF | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Thorsten Johansson | Långvikens OK | 40:19 | 7:31 | |
2 | Birger Lundberg | Arvidsjaurs OK | 45:41 | +5:22 | 8:31 |
3 | Sven-Ivan Grönlund | OK Renen | 55:07 | +14:48 | 10:16 |
Lars Johansson | OK Vargen | ej godkänd | |||
Jaakko Alalahti | Oulun NMKY | ej start | |||
Matti Lind | KIIMU | ej start |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
Agnes Karlsson | Älvsby IF OK | ej godkänd |
Plac | Namn | Klubb | Tid | Diff | Km-tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lena Turesson | OK Renen | 26:51 | 5:00 | |
2 | Arne Eriksson | Tierps SOK | 37:19 | +10:28 | 6:57 |
3 | Ida Jansson | OK Renen | 43:38 | +16:47 | 8:08 |
4 | Berit Tunis | IF Femman | 55:16 | +28:25 | 10:18 |
Tage Nordberg | Bergnäsets AIK | återbud |